Język i film to dwa najbliższe mi światy. W nich czuję się najlepiej. Od kilkunastu lat łączę obie te przestrzenie w mojej pracy zawodowej.

Ukończyłam studia filmoznawcze na Uniwersytecie Jagiellońskim. W trakcie studiów dużo pisałam, rozpoczęłam współpracę z kilkoma portalami o profilu kulturalnym i edukacyjnym. Ostatecznie doszłam do wniosku, że lubię pisać jedynie o zjawiskach i filmach, które cenię i lubię, i że zawód krytyka filmowego nie jest moim przeznaczeniem. Zdecydowałam się na działania bardziej operacyjne – przez rok pracowałam przy produkcji filmów fabularnych i dokumentalnych, stawiając również pierwsze kroki jako redaktorka stron internetowych. Przeniosłam się następnie do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, gdzie przez siedem szczęśliwych lat, będąc redaktorką w dziale komunikacji medialnej, zajmowałam się promocją polskiej kinematografii. Właśnie wtedy mogłam przytulić się do prawdziwego, otrzymanego przez twórców filmu „Ida”, Oscara (moment uwieczniony na środkowym zdjęciu) 🙂 Obecnie, od prawie trzech lat, pracuję we wrocławskim kinie DCF, gdzie w dalszym ciągu redaguję teksty i wydawnictwa, a także prowadzę redakcję i korektę naszego filmowego bloga.

W zeszłym roku postanowiłam swoje umiejętności redakcyjne i korektorskie przypieczętować certyfikatem. Ukończyłam prowadzony przez Patrycję Bukowską kurs korekty tekstów i zostałam certyfikowanym korektorem.

Jako filmoznawczyni od dziewięciu lat jestem selekcjonerką festiwalową. Jako korektorka współpracuję m.in. z dystrybutorem filmowym Best Film, Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty i kinem DCF we Wrocławiu. Dużą przyjemność sprawia mi również korekta tekstów niezwiązanych bezpośrednio z kinem, ale dotyczących zagadnień, które są mi bliskie. Mam na koncie korekty: artykułów dla magazynu Zwykłe Życie, tekstów wystaw m.in. dla Instytutu Goethego, a także wspomnień rodzinnych dla osób prywatnych.

Mam wiele cech, które sprawiają, że jestem urodzoną korektorką 😀 Jedną z nich jest niezwykła drobiazgowość. Jak wiadomo, diabeł tkwi w szczegółach…

Zapraszam do kontaktu!

Kalina Cybulska